EEG biofeedback
EEG biofeedback je diagnosticko-terapeutická metoda, která pracuje na principu snímání elektrické aktivity mozku (EEG) a učebním procesu, který je založený na podmiňovaném učení. Metoda je bezbolestná, dítě nijak neobtěžující a nezatěžující.
DIAGNOSTIKA
Hodnotíme frekvenční zralost mozku klienta. Porovnáváme dominantní frekvenci klienta s normou pro daný věk. Pomalejší dozrávání mozku má vliv na různé symptomy klienta, stejně jako předčasné vyzrání frekvenčního pásma. Dále posuzujeme výšku amplitud s normou, která se liší pro každý věk. Každé zvýšení nebo snížení amplitudy má svůj klinický obraz v podobě symptomu jako například odpojení se, nekoncentrovanost, únava apod. Každé zrychlení nebo zpomalení základního rytmu má také svůj klinický obraz v podobě motorického, nebo verbálního neklidu, pasivitu, apod.

TRÉNINK
To je kouzlo podmiňovaného učení :)

Příklady, kde je tato metoda vhodná, to ovšem neznamená, že je zde vyčerpávající seznam:
- U dětí nebo dospělých s poruchami koncentrace a pozornosti (ADHD, ADD).
- Trénink krátkodobé a dlouhodobé paměti.
- Děti s nočním pomočováním.
- Realizovaný výzkum v ČR ověřil efektivitu metody u školních dětí s SPU a doporučil využití metody jako prevenci u předškolních dětí a u dětí s odkladem školní docházky.
- Pro jedince dlouhodobě vystavené stresu a úzkosti, kde je potřeba naučit se efektivně relaxovat.
- Další možností využité metody EEG biofeedback je kondiční trénink pro zlepšení výkonu u studentů a duševně pracujících profesionálů.
Trénink nepředstavuje žádná rizika, nemá vedlejší účinky a není návykový. Dosažený výsledek je trvalý. Zásadní je ale pravidelnost sezení, ideálně 2x týdně, minimálně 1x týdně. Doba tréninku je standardně 45 minut. První efekt se objevuje mezi 13-18 sezením. Například u dyslexie je počet sezení zpravidla kolem 30-40. Tréninky pozornosti vyžadují alespoň 20 sezení.
V příloze se můžete podívat na stanovisko MZ ČR k používání metody EEG Biofeedbacku.